Нерухомість: реєстрація права власності по новому фото

Нерухомість: реєстрація права власності по новому


15-05-2017

З 01 січня 2017 року набрали чинності зміни до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Набрання чинності цим Законом, що змінює правила гри реєстрації права власності на нерухомість, в корені змінили підходи до даного питання. Розберемося з нововведеннями в нашій статті, висловлюючись простою мовою. 

Чому цей Закон назвали «Антирейдерським»? 

Це пов'язано з тим, що посилилася відповідальність за незаконну реєстрацію нерухомості у зв'язку, з нерідкими для нашої країни, рейдерськими захопленнями. Так, наприклад, для нотаріусів тепер передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі до 8 років за незаконну реєстрацію в реєстрі. 

Реєстрація права власності на квартири в новобудовах та інше житло 

А що ж змінилося для звичайних громадян, які хочуть зареєструвати своє право власності на нерухоме майно (квартиру в новобудові чи інше житло)? 

Тепер реєстрацію права власності на квартири та іншу нерухомість в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці можуть проводити не тільки реєстратори, але й нотаріуси. Причому вони мають доступ до всіх державних реєстрів, і в зв'язку з цим, не можуть вимагати у людей додаткові довідки про дані, що знаходяться в реєстрах. Таке нововведення, звичайно ж, спрощує збір витягів та інших супутніх документів, та відповідно - економить час. Проте, такий сервіс став дещо дорощий, послуги зі звірки даних з державними реєстрами коштуватимуть від 40 до 64 грн. 

Завдяки новому закону, право власності на нерухомість можна буде зареєструвати за дві години, але за певну додаткову плату.

Також новацією є проведення реєстрації за рішенням суду, навіть без участі заявника, але з його обов'язковим повідомленням. З набранням чинності цього закону всі реєстри будуть пов'язані між собою. Наприклад, якщо суд виніс рішення про конфіскацію майна - нотаріус або реєстратор, отримавши його в електронному вигляді повинен внести зміни до реєстру речових прав на нерухоме майно. 

Зміни торкнулися і розміру сплати адміністративного збору за отримання інформації з реєстру і проведення реєстраційних дій для всіх видів прав власності. Відтепер за реєстрацію права власності на нерухомість шляхом вчинення нотаріальних дій доведеться заплатити від 160 грн. 

Відтепер збільшений термін реєстрації іпотеки та обтяжень до двох робочих днів, а вилучення з держреєстру з підписом державного реєстратора, видаються тепер в паперовому вигляді. 

Також нотаріусів та державних реєстраторів зобов'язали застосовувати посилені ключі електронно-цифрового підпису. Дане нововведення повинно захистити від несанкціонованого доступу до баз даних нерухомого майна. 

Таким чином, вищезазначений Закон спрощує правила реєстрації права власності на нерухомість, даючи можливість прискорити цей процес. Також, дещо покращено захист електронних даних. З іншого боку, такого роду послуги, стали дещо дорощими. Робити більш грунтовні висновки про результати нововведень можна буде тільки після спливу деякого часу.